Doğalgaz Tesisatı 

Her yaşam alanın ihtiyacı olan iki şey vardır. Birincisi; sıcak su, ikincisi; ısınma ihtiyacıdır. Doğalgaz tesisatını dört mevsim kullanırız, fakat en yoğun kullandığımız zamanın kış mevsimi olduğunu söyleyebiliriz. Kış aylarında 7/24 su ve ısınma ihtiyacını evimizdeki doğalgaz tesisatı üzerinden yaparız. 

Evinizde ve diğer yaşam alanlarınızda kullandığınız doğalgaz, hafif bir gazdır. Bahsedilen bu kokusuz, renksiz ve hafif gaz, temel ısınma ihtiyacınızı ve sıcak su ihtiyacınızı karşılamaktadır. Doğalgaz tesisatı sayesinde yaşam alanlarınızda güvenli ve kontrollü bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Peki, daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır? Daire içi doğalgaz tesisatı yaptırmak için öncelikle evinize ya da diğer yaşam alanlarınıza bir doğalgaz tesisat ekibi çağırmanız gerekir. Tesisat ekibinin çıkardığı plana göre doğalgaz tesisatını gerçekleştirebilirsiniz. 


Daire içi Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusu, tesisat konusunda en sık karşılaştığımız sorular arasındadır. Daire içi doğalgaz tesisatı yaptırmak istiyorsanız ilk işiniz bir kombi servisini aramaktır. Kombi servisini aradıktan sonra servis ekipleri evinize gelip bir plan çıkaracaktır. Servis ekibi, evinizin teknik olarak doğalgaz tesisatına uygun olup olmadığını kontrol edecektir. 

Eviniz doğalgaz tesisatına uygunsa ekipler evinizin tesisat projesini çıkaracaklardır. Ekiplerin çıkardığı daire içi tesisat projesi sayesinde bir yandan eviniz sıcakken bir yandan da ekonomik bir fatura ile karşılaşacaksınız. Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusuna artık detaylı bir şekilde cevap bulabileceksiniz. 


Daire İçi Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz servis hizmetleri aynı zamanda daire içi tesisat hizmeti de sunmaktadır. Daire içi doğalgaz tesisatının dikkatli ve özenli bir şekilde projelendirilmesi gerekir. Bu yüzden servis ekiplerinin bu konudaki deneyimi önemlidir. 

Deneyimli servis ekipleri evinize gelerek keşif yaparlar. Keşif sırasında;

-doğalgaz tesisatının nasıl yapılacağı,

-kombi montajının nereye yapılması gerektiği
-doğalgazın hangi güzergahtan geçeceği,
-evin ideal sıcaklığa ulaşabilmesi için kaç petek konulacağı hesaplanır. 

Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır diye sormadan önce daire içi doğalgaz tesisatının ne demek olduğuna bir göz atalım. Daire içi doğalgaz tesisatında ekiplerin amacı, ana vanadan binaya gelen doğalgaz bağlantısını daire içine iletmektir. Böylece evinizde rahatlıkla sıcak su, ocak ve ısınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Doğalgaz tesisat ekipleri, daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır ile ilgilenmeden önce, evin bu şartlara uygun olup olmadığına bakar. Daireniz için keşif planı çıkarır ve ardından tesisatı başlatır. 


Doğalgaz Döşeme

Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır derseniz, çok aşamalı olduğunu söyleyebiliriz. Doğalgaz kurulumunun birçok aşaması vardır. Doğalgaz kurulumunun ilk aşaması; vanalar ve borular için geçiş alanları belirlemektir. Bu geçişleri sağlamak için duvarların delinmesi gerekebilir. Dolayısı ile ilk aşama doğalgaz döşeme için oldukça önemlidir. 

Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır kısmını okuduktan sonra bu tesisatın, insan sağlığı açısından önemini fark etmişsinizdir. Doğalgazın daire içine ve diğer yaşam alanlarımıza girmesi dikkat gerektiren bir noktadır. Herhangi bir zarara uğramamanız için doğalgaz tesisatı döşeme işleminin büyük bir itinayla yapılması gerekir. 

Doğalgaz tesisatı döşeme ile yakından ilgileniyorsanız, doğalgaz boruları döşenirken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atmanız gerekebilir. 

Doğalgaz Döşeme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki; doğalgaz borularının erişilebilirliğidir. Doğalgaz borularının ısıyı evinize iletebilmesi için kolay ulaşılabilecek şekilde döşenmesi gerekir. Sıva altına döşenen doğalgaz boruları, ısıyı yaşam alanlarınıza iletemez ve böylece tesisattan verim alamazsınız. 

Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusunun en can alıcı noktalarından biri döşeme yaparken sızdırmaz malzeme kullanmaktır. Doğalgaz kokusuz ve renksiz bir gazdır. Sızıntı halinde sağlığınız ve yaşamınız tehlikeye girecektir. Bu yüzden doğalgaz boruları döşenirken boruların bağlantı noktalarına plastik sızdırmaz malzemeler kullanılmalıdır. 

Gaz borularının mekanik darbelere ve yangına karşı korumalı olmalıdır. Bu yüzden gaz taşıyıcı boruların çelik olmasına, tesisatta kullanılan malzemelerin de yanmaz olmasına dikkat edilmelidir. 

Ayrıca ana gaz borusu ve ana kapama vanası darbe ve yangına karşı hasar görmeyecek noktalara monte edilmelidir. Yangın ihtimaline karşı borular, elektrik tesisat sistemine en az 15 cm mesafede olmalıdır. 


Bazı Tehlikelere Karşı Doğalgaz Borularının Korunması

Doğalgaz tesisatı gerçekleştirilmeden önce belirli hesaplamalar yapılır. Doğal afetler, yangın, deprem gibi durumların yol açacağı hasarlar bu hesaplamaların içine katılır. Binada gerçekleşebilecek her türlü tehlike göz önünde bulundurularak doğalgaz döşemesi gerçekleştirilmelidir. 

Öncelikle doğalgaz boruları, darbeye ve yangına karşı dayanıklı olmalıdır.  Bu yüzden çelik borular tercih edilmelidir. Tesisat ana vanası ve ana gaz borusu, en az hasar görebilecek noktaya montajlanmalıdır.  

Doğalgaz borularının en sık karşılaştığı olay korozyondur. Borular, korozyona karşı korunmalıdır. Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır sorusu kadar önemli sorulardan biri de; doğalgaz boruları korozyona karşı nasıl korunur? Doğalgaz boruları sürekli nemli olan ortamlara döşenmemelidir. Hatta nem ile temas olmayacak şekilde döşenmelidir. Çünkü boruların korozyona uğramasının en temel sebebi nemdir. 

Doğalgaz Tesisat Yapımında Kullanılan Malzemeler

Daire içi doğalgaz tesisatı nasıl yapılır konusunu iyi kavrayabilmek için doğalgaz tesisat malzemeleri hakkında bir fikrimizin olması gerekir. Doğalgaz tesisatının ana unsuru tesisat projesi ve tesisat malzemeleridir. Tesisat malzemeleri ne kadar sağlam ve güvenilir olursa doğalgaz tesisatı da o kadar kaliteli ve sorunsuz olur. 

Doğalgaz tesisat işlemlerinden güvenli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız deneyimli ve uzman kişilerle çalışmanız gerekir. Uzmanların yaptıkları tesisat, muhakkak doğalgaz tesisat projesine uygun olmalıdır. Tesisat için gereken tüm malzemeler ve parçalar eksiksiz bir şekilde kullanılmalıdır.

Subscribe to get 15% discount

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Subscribe to get 15% discount
Telefon